Becky Johnson, chovatelská stanice  Downstream, FCR

Ráda bych všem zúčastněným poděkovala za toto báječné pozvání.  Bylo fantastické se seznámit s vámi i vašimi flaty a skvěle jsem si celý víkend užila.

Posuzovala jsem hodně ve Velké Británii, Skandinávii a jiných částech Evropy, takže mám dobré srovnání: byla jsem příjemně překvapena dobrou kvalitou vašich flatů v České republice.

Nicméně musím dodat, že jsou oblasti, jež zasluhují pozornost. Hlavy jsou všeobecně dobrého tvaru a v „typu“, avšak hodně jich kazí oko příliš světlého odstínu. Oko flata má být v odstínech od tmavě oříškové do tmavě hnědé. Dost jich bylo na hranici oranžové.

Ke stavbě těla: shledala jsem příliš mnoho krátkých nadloktí. Někteří psi měli příliš krátké hrudní koše a následně díky tomu delší bedra než je žádoucí.

Začněme stavbou předku: ramenní kost (lopatka) a nadloktí by měly být stejné délky a setkat se v úhlu přibližně 90 stupňů. Tak, že když se díváte na psa z profilu, je možné si představit pravoúhlý trojúhelník od kohoutku k druhému konci ramenní kosti a odtud k lokti a zpět ke kohoutku. Když je krátké nadloktí, znamená to, že pes se není schopen pohybovat správně dlouhými kroky.

Hrudní koš. Délka flatího trupu se MUSÍ odvíjet od hrudního koše. V ideálním světě by to mělo být v poměru:  80 procent hrudní koš a 20 procent bedra. Představte si bedra jako spojnici mezi zádí a přídí psa a porovnejte to s autem táhnoucím vlečný vozík. Pokud je vlečná tyč příliš dlouhá, vozík bude vyjíždět do stran.  Je to stejné s bedry. Dlouhá bedra znamenají slabá záda a záď pak nemůže správně fungovat v souznění s přídí.

Pohyb byl různorodý. Při pohledu ze strany bych chtěla vidět dlouhé chody. Pokud je pes správně úhlen, jak vepředu, tak vzadu, bude schopen předvést dlouhé úsporné chody.

Při selekci krycích psů si skutečně vybírejte.  Nevybírejte si momentálně nejúspěšnějšího psa, jen proto, že vyhrává.  Podívejte se na své fenky objektivně, přiznejte si jejich chyby, stejně jako jejich plusy. Vyberte si takového krycího psa, který bude právě pro vaši fenku největším přínosem. Pamatujte – krycí pes je jen tak dobrý, jak dobré jsou fenky, které k němu jezdí na krytí.  Snažte se nezdvojovat nedostatky, neboť ty se v dalších generacích jen znásobí.

Gratuluji vystavovatelce nejlepší představitelky plemene (BOB).  Ona ví, jak ze svých psů dostat to nejlepší.  Dobrý vystavovatel vždy dosáhne toho, aby dobrý pes vypadal skvěle a aby průměrný pes vypadal dobře. Mnoho vystavovatelů svým psům nepomohlo, spíše uškodilo. Moje rada zní: nacvičujte doma před zrcadlem. Naučte se stavět své psy do postoje tak, aby vynikly jejich přednosti. Totéž se naučte se svým psem v pohybu. Dobré předvedení pak činí velký rozdíl, když soutěžíte o umístění.

 Doufám, že mé komentáře vám pomohou, nejsou míněny tak, aby snad někoho urazily. Myslím, že máte velmi dobrý základ. S dalším pečlivým chovem dosáhnete silného genofondu, se kterým pak můžete jít a vyhrávat kdekoli v Evropě.

Ještě jednou děkuji za úžasný víkend a za to, že jste přijali má rozhodnutí tak sportovně.